Suoraan sisältöön

Vaikutusketjusta konkretiaan -etäkoulutus 31.8.2022

31.08.2022 | Etätilaisuus | 160

Ilm. viim.29.08.2022


Perustiedot

Pohdituttaako tavoitteiden, tulosten tai mittareiden määrittely? Haluaisitko oppia muotoilemaan entistä paremmin mittareita ja käyttämään sopivia tiedonkeruumenetelmiä? Esimerkkejä ja ryhmätöitä sisältävässä koulutuksessamme saat otteen STEA:n avustushakuun liittyvästä vaikutusketjusta ja sen käsitteistä. Yhdessä keskustellen omaan toimintaan liittyvät tavoitteet, tulokset ja mittarit muotoutuvat selkeämmiksi ja avustushakemusten teko helpottuu. Koulutuksessa huomioimme eri tyyppisiä toimintoja tekevät järjestöt (esim. ryhmätoiminta ja vaikuttamistoiminta).

Milloin: keskiviikkona 31.8.2022 klo 9–12 (Teams-huone aukeaa klo 8.45)

Paikka: Etäkoulutus, Microsoft Teams. Koulutustilaisuuden Teams-linkki tulee sähköpostitse tiistaina 30.8.2022.

Kohderyhmä: Järjestöissä ja yhdistyksissä työskentelevät ja toimivat henkilöt. Sopii erityisesti STEA:n Ak-, Ay- ja/tai C-avustusta saaville tahoille.

Tekniset ohjeet edellytykset/osallistumiselle: Koulutukseen ilmoittautuneet saavat sähköpostiinsa Teams-linkin, jota klikkaamalla pääsee osallistumaan koulutustilaisuuteen. Osallistuja tarvitsee tietokoneen, hyvän nettiyhteyden ja tarpeen mukaan mikrofonin sekä kuulokkeet, jos tietokoneessa ei ole kaiutinta.

Ilmoittautuminen: Ilmoittautuminen viimeistään maanantaina 29.8.2022 linkin kautta: https://www.lyyti.in/vaikutusketjustakonkretiaan3108

Kouluttajat: Kouluttajina toimivat Kuntoutussäätiön asiantuntijat, joilla on laaja kokemus arviointityöstä sekä STEA-avusteisen toiminnan suunnittelusta, toteutuksesta ja kehittämisestä.

Hinta: 160 € (Alv. 0 %)

Lisätietoa: tutkija-arvioitsija Erna Alitalo, erna.alitalo@kuntoutussaatio.fi p. 044 781 3201

 

Ohjelma (tarkennukset mahdollisia)

8.45–9.00                                  Teams-huone aukeaa, yhteyksien testaus 

9.00–9.10                                  Koulutuksen avaus ja käytännön seikat  

9.10–9.40                                  Vaikutusketju tutuksi

  • Vaikutusketjun logiikka ja käsitteet
  • Miten laadin toimivan tavoitteen ja mittarin?
  • Miten arvioin tuloksia ja vaikutuksia?

9.40–10.15                                Vertaisoppimista pienryhmissä: Miten muotoilen hyvän vaikutusketjun? 

10.15–10.45                              Ajatuksia ja oivalluksia ryhmäkeskustelusta  

10.45–11.00                              TAUKO

11.00–11.20                              Mittarista tiedonkeruumenetelmäksi

  • Miten valitsen sopivan tiedonkeruutavan?
  • Miten rakennan toimivan kyselylomakkeen?

11.20–11.50                              Vinkkejä aineiston analysointiin ja raportointiin

  • Mitä huomioida arviointiaineiston analysoinnissa?
  • Miten STEA määrittelee laadukkaan raportin?

11.50–12.00                              Yhteenveto ja päivän päätös 

 

Ohjelma

Paikka

Alitalo Erna

Rahoitus- ja TKI-päällikkö, VTM

044 781 3201 | erna.alitalo@kuntoutussaatio.fi


Sisältö päivitetty 07.06.2022

Jaa sivu!

WordPress PopUp Plugin
Simple Share Buttons