Suoraan sisältöön

Työkykykoordinaattorikoulutus 2020-2021 Joensuu

27.08.2020 - 10.05.2021 | Joensuu | 2000 €


Perustiedot

Koulutus on täynnä!

Tervetuloa 27.8.2020 alkavaan Työkykykoordinaattorikoulutukseemme Joensuuhun!

Ammatillinen täydennyskoulutus (10 op)

27.-28.8.2020, 28.-29.9., 4.-5.11., 12.1.2021, 25.-26.3. ja 10.5. 2021

Tavoitteet

  • Työllistymistä, työssä jatkamista ja työhön paluuta edistävän ammattilaistyön osaamisen vahvistaminen.
  • Työkykykoordinaattorin työssä tai sitä vastaavissa tehtävissä toimivien tiedollisen ja taidollisen osaamisen edistäminen, ammatillisen kasvun vahvistaminen sekä työn kehittäminen
  • Työllistymistä (myös opiskelu) ja työssä jatkamista edistävän työn osaamisen
  • Tuloksellisuuden vahvistaminen työterveyshuollon, TE-toimistojen, työantajien ja muun tarvittavan verkoston kanssa.
  • Erinomaiset valmiudet tukea osatyökyisten henkilöiden pääsyä työelämään tai jatkamista siellä erilaisten ratkaisujen turvin.

Koulutuksen osallistujat

Koulutukseen voi hakeutua sellaiset ammattilaiset, jotka työskentelevät työllistymisen ja työssä jatkamisen edistämiseen liittyvissä tehtävissä. Koulutuksen osallistujat toimivat tai tulevat toimimaan työkykykoordinaattorin, työluotsin tai vastaavalla nimikkeellä organisaatioissa ja yrityksissä. Pohjakoulutuksena on vähintään ammattitutkinto ja työkokemusta alan tehtävistä.
Koulutukseen mahtuu noin 20 henkilöä ja osallistujat valikoituvat ilmoittautumisjärjestyksessä.

Huomioitavaa myös on, että työterveyshuollossa työskenteleviltä työkykykoordinaattoreilta, joilla on muu kuin terveydenhuollon tutkinto, Kelan korvauskäytäntöjen vaatimusten mukaisesti edellytetään lisäksi työterveyshuollon opintoja (2 op).

Osallistujilta odotetaan kiinnostusta uusiin näkökulmiin ja muutoksen tukemiseen, työkäytäntöjen analyysia, kiinnostusta kehittää omia vuorovaikutustaitojaan, voimavaralähtöistä työotetta, asiakastyön valmiuksia ja työvälineitä, sitoutumista prosessiin ja halua toimia työssä jatkamista ja työllistymistä edistävän työn tärkeällä kentällä.

Koulutus käsittää 10 lähi- ja etäopetuspäivää

Lähi- ja etäpäivien lisäksi koulutukseen sisältyy välitehtäviä liittyen koulutuksen sisällön analysoimiseen, koulutuksen kytkemistä omaan tehtäväkenttään ja oman alueen toimijaverkostoon, tiedon levittämistä omassa organisaatiossa, kirjallisuuteen perehtymistä sekä omaan työhön liittyvän kehittämistehtävän tekemistä.

27.8. (1 pv) Lähipäivä
28.8. (2 pv) Etäpäivä
28.-29.9. (3-4 päivä) Lähipäivä
4.-5.11. (5-6 pv) Etäpäivä
12.1.2021 ( 7 pv) Etäpäivä
25.-26.3. (8-9 pv) Etäpäivä
10.5. (10 pv) Lähipäivä

Sijainti

Laulutalo, Kauppakatu 51, 80100 Joensuu.

Hinta

2000 € ( alv. 0%). Hintaan ei sisälly lounasta.

Koulutusten maksu- ja peruutusehdot

Ohjelma

Paikka

Niskanen Satu

Tutkija

044 7813176 | satu.niskanen@kuntoutussaatio.fi

Nieminen Maiju

Viestinnän asiantuntija

044 781 31 65 | maiju.nieminen@kuntoutussaatio.fi


Sisältö päivitetty 15.06.2020

Jaa sivu!

Simple Share Buttons